USG trójwymiarowe

Ultrasonografia trójwymiarowa 3D oraz 4D daje lekarzowi większe niż tradycyjne USG możliwości diagnostyczne. Dzięki temu można zredukować liczbę uciążliwych badań, a leczenie staje się bardziej skuteczne.

Dzięki USG 3 D i 4D lekarz z niezwykła precyzją jest w stanie wykluczyć nieprawidłowości w obrębie narządów miednicy mniejszej oraz może wykryć zmiany w obrębie macicy, w szczególności: mięśniaki, wady wrodzone czy polipy endometrialne.

Technologia obrazowania w systemie 3D i 4D jest najnowocześniejszą w dziedzinie diagnozowania USG. Pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu badanych struktur - nieruchomych np. guzów lub ruchomych widzianych w czasie rzeczywistym. Z oczywistych względów największe zastosowanie ma w badaniu płodu ponieważ można obserwować ruchy dziecka.

Badanie dostarcza szczegółowych informacji na temat budowy skóry płodu i występowania wad rozszczepowych np. części twarzy, ściany jamy brzusznej, kręgosłup. Metoda ta umożliwia wielopłaszczyznowe oglądanie płodu w dowolnych przekrojach w krótkim czasie potrzebnym do wykonania badania.

Badanie USG #D i 4D trwa nieco dłużej około 20 – 30 min. w zależności od potrzeby. Jest całkowicie niebolesne i nieszkodliwe dla matki i dla płodu. Nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego i wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Jedynie wyjątkowo może być konieczne badanie przez pochwowe. Zapis badania rejestrowany jest na płycie DVD, a pacjentka otrzymuje opis badania oraz zdjęcia z badania.